Leczenie zależy od stadium raka, jak również od stanu pacjenta, funkcji płuc i innych czynników. (Niektórzy pacjenci mogą mieć inne schorzenia płuc, takie jak rozedma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc – COPD). Jeśli rak nie rozprzestrzenił się, operacja jest zwykle leczeniem z wyboru. Istnieją trzy rodzaje operacji:
- Resekcja klinowa usuwa tylko niewielką część płuca.
- Lobektomia usuwa jeden płat płuca.
- Pneumonektomia usuwa całe płuco.
Usuwane są również węzły chłonne i wykonywane są badania, aby sprawdzić, czy rak się rozprzestrzenił.
Niektórzy chirurdzy stosują torakoskopię wspomaganą wideo (VATS) do usuwania małych, wczesnych guzów, zwłaszcza jeśli guzy znajdują się w pobliżu zewnętrznej krawędzi płuca (VATS może być również stosowany do diagnozowania raka płuc). Ponieważ nacięcia w VATS są małe, technika ta jest mniej inwazyjna niż tradycyjny „otwarty” zabieg.
Ponieważ podczas operacji usuwana jest część lub całość płuca, oddychanie może być później utrudnione, zwłaszcza u pacjentów z innymi chorobami płuc (na przykład rozedmą). Lekarze mogą zbadać funkcję płuc przed operacją i przewidzieć, jaki wpływ może mieć na nią operacja.
W zależności od stopnia rozprzestrzenienia się raka, leczenie może obejmować chemioterapię (stosowanie leków przeciwnowotworowych) i radioterapię. Mogą one być podane przed i/lub po operacji.
Jeśli guz rozprzestrzenił się znacznie, chemioterapia może być zalecana w celu spowolnienia jego wzrostu, nawet jeśli nie może wyleczyć choroby. Wykazano, że chemioterapia łagodzi objawy i przedłuża życie w przypadkach zaawansowanego raka płuc.
Radioterapia może również złagodzić objawy. Jest ona często stosowana w leczeniu raka płuc, który rozprzestrzenił się do mózgu lub kości i powoduje ból. Może być również stosowany samodzielnie lub z chemioterapią w leczeniu raka płuc, który jest ograniczony do klatki piersiowej.
Ludzie, którzy nie mogą wytrzymać operacji ze względu na inne poważne problemy medyczne, mogą otrzymać radioterapię, z lub bez chemioterapii, aby zmniejszyć guz.
Obecnie, tkanka nowotworowa może być badana pod kątem określonych nieprawidłowości genetycznych (mutacji). Lekarze mogą wtedy leczyć raka za pomocą „terapii celowanej”. Terapie te mogą hamować wzrost nowotworu poprzez zapobieganie lub zmianę reakcji chemicznych związanych z konkretnymi mutacjami. Na przykład, niektóre terapie celowane zapobiegają odbieraniu przez komórki rakowe „wiadomości” chemicznych nakazujących im wzrost.
Wiedza o konkretnych mutacjach genetycznych może pomóc przewidzieć, która terapia będzie najlepsza. Strategia ta może być szczególnie pomocna u niektórych pacjentów, takich jak kobiety z gruczolakorakiem płuc, które nigdy nie paliły. Badanie tych mutacji jest zwykle wykonywane u pacjentów z gruczolakorakiem płuca.
Nowe odkrycia dotyczące różnych mutacji nadal poprawiają terapię gruczolakoraka płuca w przyszłości. Początkowa terapia lub kolejna nie musi wymagać stosowania chemioterapii.
Nawet po zakończeniu leczenia, pacjenci z rakiem płuca muszą wracać na regularne wizyty kontrolne. Nawet jeśli rak został początkowo wprowadzony w stan remisji, może powrócić miesiące, a nawet lata później.
Frazy związane z artykułem: gruczolak płuc leczenie, gruczolakorak płuc leczenie, guz płuc leczenie